new-york-city.jpg

Ceny nemovitostí rostou

Ceny nemovitostí rostou

 

Jak hodnotíte vývoj cen nemovitostí za uplynulé měsíce letošního roku?

Rozhodně můžeme říci, že rok 2015 je ve znamení růstu cen nemovitostí. Naše kancelář v letošním roce zaznamenala rekordní počet prodaných bytů od roku 2008, tedy od roku, kdy praskla cenová bublina a nemovitosti dlouhodobě klesaly. Cena bytů v Olomouci za posledních 18 měsíců vzrostla v průměru o 15%.

 

Týká se cenový růst jen bytů?

Cenový růst se týká všech rezidenčních nemovitostí (tedy bytů, domů i stavebních pozemků), u komerčních nemovitostí je situace trochu jiná. Byty jsou kategorií, která má vždy největší tendenci růstu, ale i poklesu a jejich cena je tak nejvíce závislá na stavu ekonomiky. Naproti tomu rodinné domy a pozemky byly v Olomouci vždy nedostatkovým zbožím, proto ani při krizi jejich cena tolik neklesala. Najít v dnešní době dům nebo dokonce stavební parcelu přímo v Olomouci je velký oříšek. Můžeme tak říci, že cenový růst u bytů je spíše dohánění ztrát z období krize.

 

Čím to je, že ceny bytů jsou nejnáchylnější ke stavu ekonomiky.

Cena každého “zboží” je vždy ovlivněna ze dvou stran. Ze strany poptávky a ze strany nabídky. Je nutné si uvědomit, že nabídku stavebních pozemků, potažmo rodinných domů, nemůžete jednoduše navýšit, tak jako u bytů v případě velkých developerských projektů. Laicky řečeno: nové pozemky nepostavíte, proto je jejich nabídka ve srovnání s byty výrazně omezena. Na druhé straně poptávku tvoří lidé, kteří mají potřebu bydlet a hledají vhodnou variantu. Byty jsou nejdostupnější variantou, proto jsou dlouhodobě nejpoptávanějším zbožím. Navíc jsou byty využívány i jako vhodná investice s následujícím pronájmem. Lidé uvažují tak, že koupě nemovitosti nebo nájem vyjde takřka stejně, tak proč neplatit do vlastního. Aktuálně nízké hypotéky tomu stavu samozřejmě ještě více nahrávají.

 

Kam až se mohou ceny bytů tedy vyšplhat?

Aktuálně na trhu vládne mírná panika a lidé ve snaze rychle koupit nemovitost, než ještě více podraží, často ustoupí ze svých dříve náročných požadavků. Vše má své mantinely a to se týká i ceny bytů. Růst cen nemovitostí nemůže nikdy dlouhodobě předbíhat růst mezd. Ceny bytů dlouhodobě klesaly až do fáze, kdy se staly dostupnými pro velkou skupinu lidí. S lepšící se ekonomikou začal růst zájem a tím i opětovně ceny. Tak jak postupně budou ceny růst, tak i budou postupně odpadat vrstvy obyvatel, kteří si koupi budou moci dovolit. To vše do té doby než se poptávka a nabídka vyrovnají. Tento rovnovážný stav já osobně vidím lehce nad cenovým vrcholem z roku 2008.

 

Ceny nemovitostí ještě nejsou nad úrovní z roku 2008?

Podívá-li se klient do nabídky na realitních portálech, může nabýt takového dojmu. Někteří majitelé nebo developeři se snaží využít nedostatku bytů a chtějí skokově přeskočit přirozený vývoj s domněnkou, že na současné situaci “trhnou balík”. Do toho vstupuje ještě řada neseriózních realitních makléřů, kteří jejich myšlenky přiživují nebo dokonce takovou strategii sami navrhnou, s cílem získání zakázky nebo vyšší provize. Takovéto praktiky samozřejmě křiví tržní prostředí a v minulosti byly jedním z důvodů přifouknutí realitní bubliny. Šponování cen nad tržní míru zpravidla ani nefunguje a pro majitele nemovitosti znamená jen oddalování prodeje a z toho plynoucí náklady. Dle mého názoru by profesionální makléř měl prodávajícímu poradit cenu, která odpovídá maximální prodejní ceně v dané době a lokalitě. Tzn. tak, aby neprodával pod cenou, ale také aby bylo možno nemovitost prodat ve střednědobém horizontu. 

novostavba

cihlový byt

panelový byt

1+1 (1+kk)

1,25 - 1,50 mil Kč

1,10 - 1,35 mil Kč

0,95 - 1,10 mil Kč

2+1 (2+kk)

1,50 - 2,10 mil Kč

1,30 - 1,70 mil Kč

1,15 - 1,40 mil Kč

3+1 (3+kk)

2,40 - 3,50 mil Kč

1,65 - 2,30 mil Kč

1,45 - 1,80 mil Kč

4+1 (4+kk)

2,75 - 3,80 mil Kč

1,90 - 2,75 mil Kč

1,65 - 1,95 mil Kč


Na výpis aktualit
Magazín

Realitní
magazín
č. 38 - Podzim 2017

prohlédnout

Sledujte nás